1. Anasayfa
  2. Yaşam

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? En İyi Şekilde Saç Bakımı 2021


0

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Şüphesiz ki rutin bakımlarımızda ihmal etmememiz gereken en önemli bakım saçlarımızdır. Saçlar gün içinde fark etmesek de şehrin kirli havasına maruz kalmaktadır. Saçlar konusunda ortalıkta dolaşan birçok bilgi var. Bunlardan ne kadarı doğru ne kadarı uydurma? Tüm sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız bu yazı tam da size göre. Saçlarınızın daha iyi görünmesi tamamen sizin elinizde.

Bu yazımıza bakmalısın: Zayıflamak İçin Ne Yapılır? – Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyiz?

Bakımlara geçmeden önce en önemli şeyin beslenme olduğunu hatırlatmak isterim. Ne kadar bakım yaparsanız yapın kötü bir beslenme alışkanlığınız varsa ve gerekli vitaminleriniz eksik ise bu durum saçlarınıza da yansıyacaktır. Saçlarınız doğal rengini kaybedebilir hatta dökülebilir. Bu yüzden öncelikle bunu göz önüne almalısınız.

Saç bakımlarının en başında tabi ki temizlik geliyor. Saçları temiz tutmak ve taramak çok önemlidir. Uzmanlar saç yıkarken çok şampuan kullanmamayı önermekte. Artık nerdeyse her gün saç yıkar duruma geldiğimiz şu zamanlarda en azından şampuanı az kullanarak kendimize bir iyilik yapabiliriz. Saçı dolaştırmadan sık sık taramak da saçımızın iyiliği açısından faydalı olacaktır.

SAC BAKIMI NASIL YAPILRI
Saç bakımı nasıl yapılır?

En Temel Saç Bakımı

Saç bakımınız için kuaföre paralar yağdırmak zorunda değilsiniz. Evdeki imkânlarınızla da saç bakımı organik ürünlerden yararlanarak etkili bakımlar yapabilirsiniz. Saçınıza iyi bakmak istiyorsanız duşta çok sıcak su kullanmayınız. Sıcak su saçınızı daha iyi temizleyecektir evet ama saçınızın yağa da ihtiyacı vardır. Saçınıza en iyi gelecek bakım yağı unutmayın ki kendi yağıdır. İmkânınız varsa dışarı çıkmadığınız günlerde saçınızı kendi yağıyla beslenmeye bırakabilirsiniz.

Saçınızı sıcak suyun aksine soğuk suyla yıkamanız kan dolaşımını hızlandıracağı için dökülmeyi önleyecektir. Tabi ayda 2 3 kere sıcak suyla derinlemesine bir temizlik uygulayabilirsiniz. Ama haftada 2 3 kere sıcak suyla yıkamanız saçınızı yararına olmayacaktır.

Evde saç bakımı için kullanabileceğiniz en güzel ürün bal olacaktır. Balın faydaları saymakla bitmez. Elbette saça da bir faydası var. Saçınızda kuruluk hissediyor ve bundan şikâyetçi iseniz bal ile masaj yaparak nemlilik sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra saç dökülmesi sorununuz var ise yumurta ile masaj yapıp bir süre yumurtayı saçınızda bekletebilirsiniz. Yalnız bunları yaptıktan sonra çok iyi durulamanız gerekecektir. Ayrıca bu tarz ürünleri ara sıra kullanarak bakım yapmalısınız. Çok sık gerek yok.

Saçlar Nasıl Kurutulmalıdır?

Saçlarınızı duştan sonra doğal yollarla kurutmanız tabi ki her yöntemden daha iyi ve sağlıklı olacaktır. Ancak evden acilen çıkma gibi durumlarda tabi ki kurutma makinesinden yararlanabilirsiniz. Kimse sağlıklı bir saç için hasta olmak istemez. Kurutma sonrasındaki saçınızdaki kuruluk hissinden kurtulmak için badem yağından faydalanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın kendiliğinden kuruması erken yağlanmaya sebep olmaktadır. O yüzden havluyla kurutup öyle güne devam etmeniz daha iyi.

Saçınızı kurutmadan önce sakın şekillendirmeye başlamayın. Islak saça ısı uygulamak çok zararlıdır. Hatta direkt taramak bile saçınıza zarar verecektir. Saçınızı kuruturken saçınıza sert davranmamalı ve kurutma makinesini de saçınızdan uzak tutarak kurutmalısınız.

Saçınızı kuruttunuz ve çok elektriklendi. Hatta kabardı ve ısı uygulamak istemiyorsunuz. En basit çözüm olarak kurumuş ıslak mendillerinizden faydalanmanızı önereceğim. Kurumuş ıslak mendilinizi plastik dişli bir tarağa geçiriniz. Daha sonra kuru ıslak mendilli tarağınızla saçlarınızı hafifçe tarayınız. İlk tarayışta bile farkı hissedeceksiniz. Düzleştirme etkisi sunan bu yöntemle artık ısısız bir kurtarıcınız var.

sac bakimi

Saçlar Hakkında Yanlış Bilinenler

Hepimiz büyüklerimizden duyduklarımızı benimseyerek büyüyoruz. Bunların başında beyaz saçı koparma yoksa daha çok çıkar cümlesini duymuşsunuzdur. Bunun yanlış olduğu söyleniyor. Bunun doğrusu saç koparmanın iyi bir şey olmadığıdır. Saç kökü zarar gördüğü için saç çıkmama ihtimali vardır.

Sık sık saç kestirmenin hızlı uzamaya sebep verdiği söylenir. Bunun da doğrusu saç köklerinin sağlıklı olmasıyla alakalıdır. Saç kestirmek saçın sağlıklı uzamasıyla alakalı bir durumdur. Hızlı uzamasını sağlamaz. Çünkü saçın uzama durumu kökle alakalıdır. Kısacası saç kesimi sadece kırıkların temizlenmesi için fayda sağlar. 3 4 ayda bir saç kestirmeniz yeterli olacaktır.

Kırık saç uçları kremlerle onarılamaz. Boşuna kremleri saç uçlarınıza sürerek ölmüş saçı diriltmeye çalışmayın. Onun yerine hemen uçlardaki kırıklardan kurtulun ve sağlıklı saçlara kavuşun. Sağlıklı saçlara ne kadar az ısı ve işlem uygulanırsa o kadar uzun süre canlılıklarını koruyacaklardır.

Saçlar Nasıl Çabuk Uzatılır?

Saçlar konusunda en hızlı sonuç aldığım uzatma ürünü çam terebentin yağı oldu. Saçımı nasıl hızlı uzatırım? En hızlı saç uzatan ürün ne? Gibi sorulara cevap arıyorsanız aradığınız ürün kesinlikle çam terebentin yağıdır. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz uygun fiyatlı bir üründür. Oldukça bereketlidir. Şampuanınıza birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Yok, ben kesin çözüm istiyorum derseniz 20 damlaya kadar dökebilirsiniz. Böbrek hastaları kullanmamalıdır.

Çam terebentinin yararları saymakla bitmez. Sizler için saça faydalarını kısaca özetleyelim. Saç dökülmesini önler. Hızlı ve sağlıklı uzamayı sağlar. Bunun yanı sıra canlı bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır. Seyrelterek kullanmaya özen gösterin. Ayrıca cildiniz çok hassas ise dikkatli kullanın.

Uzatma kadar önemli görülen bir diğer konu da gür saçlara nasıl kavuşulur? Gür saçlara kavuşmak için ilk önerimiz c vitamini olacaktır. Saç gürleştirme için ilk adım mandalina yemeye başlamak olabilir. Bunun haricinde somon, yoğurt ve havuç gibi besin değeri yüksek yiyecekler tüketmeye de özen göstermelisiniz.

sac bakimi 1
Kepekten kurtulmak

Kepekten Kurtulmak İçin Maske Önerileri

Saçlarda en büyük problemlerden biri de kepektir. Herkesin mutlaka bir dönem sıkıntısını çektiği bir derttir. Kimse saç derisinin pul pul dökülmesinden hoşlanmaz. Bunun için kepeğe ne iyi gelir sorunuzu hemen cevaplıyoruz. Kepeğe en iyi gelen şey sirkeli su olacaktır. Saçınızı sirkeli su ile durularsanız kepeğinizi azaltabilirsiniz.

Ben sirke kokusuna dayanamam diyenler için ise zeytinyağı önerisine bulunabiliriz. Dışarı çıkmadığınız bir gün saçınızı zeytinyağı ile maskeleyip streç film veya bone ile havasız bırakın. 4 saat sonunda zeytinyağı saçınızı hem besleyecek hem de kepekten kurtaracaktır. Durularken çok dikkatli olun saçınızın tamamen arındığından emin olun.

Bu ürünlere ilave olarak kepek sorununuz için Hindistan cevizi yağı, yoğurt, aloe vera ve karbonat da önerebiliriz. Saçınıza masaj yaparak uygulayacağınız bu bitkisel ürünler de kepeğe karşı koyabilecek etkiye sahiptirler. Kepeğin sebebi bazen biyolojik olmayabilir. Stres kaynaklı kepek yaşıyor olabilirsiniz. Kepek sorununuzun uzun bir süre boyunca devam etmesi durumunda uzman bir doktorun yardımına başvurabilirsiniz.

Saçlara Yapılmaması Gerekilenler

Saçınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük sıkıca toplayarak uyumak olacaktır. Saçınız açık uyumak en iyisi olacaktır. Ancak açık saçla uyuyamıyorsanız en azından örgü veya daha gevşek bir toplama stili ile toplayarak uyumayı deneyin. Saçlarınız ıslak bir şekilde uyumak da yapabileceğiniz diğer bir kötülüktür. Saçlarınızı tam kurumadan uyumak saçlarınızın kırılmasına ve erken yağlanmasına sebep olacaktır.

Pamuk yastık kılıfları da saçınıza iyi gelmemektedir. İpek kumaşları tercih ederseniz saçlarınızın sağlığı için daha yararlı olacaktır. Son olarak saçlarınızı taramadan uyursanız bu da saçınıza zarar verecektir.
Tüm bu küçük detaylar saç sağlığınızı önemli derecede etkilemektedir. Ufak detaylarda saklı saç bakımınıza dikkat ederseniz saçlarınızda hiçbir sorun olmayacağını göreceksiniz.

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir