1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Zayıflamak İçin Ne Yapılır? – Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyiz?


0

Karantina döneminde, altı aylık süre boyunca yaptığı diyet ile on dört kilo veren Meryem Hanım ile zayıflamak için ne yapılır konulu söyleşi de bulunduk. Sizler için Meryem Hanım, nasıl zayıfladığı ile ilgili bilgilendirici açıklama da bulundu. Amacının zayıflamaya devam etmek olduğunu, istediği ve hedeflediği kiloya 5 kilo kaldığını belirtti.

Hedeflediği kiloya ulaştığı zaman, ideal kilosunu korumaya yönelik program uygulayacağını belirten Meryem Hanım, zayıflamaya karar verdiğinde, diyetisyenlerin sayfalarını takip ettiğini ve yaptığı diyeti araştırarak kendine göre uyarladığını belirtti. Zayıflamak isteyenler için verebileceği en önemli tavsiyenin beslenme düzeninin değiştirilmesi olacağını söylerken, yapılması gerekenin, belirli şeyler yenilmesi ve spor olduğunu ifade etti. 

Zayıflamak İçin Ne Yapılabilir?

Kahvaltıya oturduğunuzda mutlaka 2 bardak su içerek kahvaltıya başlayın. Kilo vermede en etkili yöntem bol su içmekten geçer. Gün içerisinde 2 -2,5 lt su tüketin. Kahvaltıda bol yeşillik tüketilmesi gerekir. Börek, poğaça, kek gibi hamur işlerini ideal kiloya ulaşıncaya kadar tüketmemeye özen gösterin. Ekmek olarak çavdar ve kepek ekmeği kullanın.

 Normal ekmekten uzak durun ve ekmeği 1 – 2 dilim den fazla yemeyin. Spor yapmadan 2 saat önce kahvaltı yapılmış olmalıdır. Spora başlamadan önce, sade Türk kahvesinin içerisine tarçın atın. Kahvenin içine atılan tarçın metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı etki gösterir. Böyle yapmanız halinde kilo verebilmeniz daha kolay ve başarılı olur. 

Zayıflamak İçin Evde Ne Yapılır?

Maydanoz, dere otu, domates, salatalık, biber, haşlanmış yumurta, omlet, peynir, zeytin, hurma, kayısı, çavdar ekmeği zayıflama amacıyla evde tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Yenilen ekmek dilimi 1-2 ya da en fazla 4 olmalıdır. Ara öğün yemek isterseniz 2 adet hurma ya da 1 kayısı veya 2 ceviz yiyebilirsiniz.

Ramazan da Zayıflamak İçin Ne Yapılır?

Ramazan ayında kilonuza dikkat etmek veya kilolarınızdan kurtulmak istemeniz halinde yapmanız gereken, su tüketimini sağlamaktır. Su ile birlikte meyve yenilmesine özen gösterilmesi gereklidir. Bağırsakları çalıştırıcı özelliği bulunması nedeniyle yulafın çorba içerisine karıştırılarak kullanılması sağlanabilir. Protein ihtiyacı gerektiği miktarda alınmalıdır. Bol su içmeye özen gösterilmeli ve sahurdan sonra hemen uyunmaması gerekir.

Zayıflamak İçin Ne Yapılır Kadınlar Kulübü

 Karantina döneminde zayıflamayı başaran Meryem Hanım, diyetisyene gitmeden, zayıflamanın mümkün olduğunu belirtti. Diyetisyene gidildiğinde, diyetisyenin önerdiği yiyecekleri yemenizin her zaman mümkün olmadığını, bunun yerine evde pişen yemeğin, porsiyon sayısına dikkat edilerek tüketilmesi halinde, zayıflamanın mümkün olacağını söyledi.

 Akşamları makarna, pilav yemenin bırakılması gerektiğini ve akşam 19:00 den sonra yemek yememeye özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Hedeflediğiniz kiloya erişene kadar hamur işi yememeye özen gösterin. İstediğiniz kiloya ulaşmanız halinde, porsiyon miktarı az olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Haftada 4 – 5 gün takip edebileceğiniz spor hareketlerini uygulayarak 45 dk spor yapabilirsiniz. Spor yaparken 1,5 lt su için suyu içmeniz halinde iştahınız gidecek, yemek istemeyeceksiniz. Spor yapılmadan kilo verilmediği unutulmamalıdır.

Çabuk Zayıflamak İçin Ne Yapılır?

Zayıflamayı hızlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyenlerin yapması gereken, kahvaltıdan önce 2 bardak su içmek, gün içerisinde 2 -2,5 lt su tüketmektir. Akşam yemeği 19:00 da bitmiş olmasıyla beraber, akşam yemeğinde salata ve yoğurt tüketmeyi alışkanlık edinilmelidir. Akşam yemeklerinde ekmek tüketmemeye dikkat edilmeli, börek, normal ekmek, poğaça ve keki hayatınızdan çıkarmalısınız.

Zayıflamak İçin Ne Yapılır Liste

  • Kahvaltıya başlamadan önce 2 bardak su içilmesi, iştahın kapanmasına yol açacağından tavsiye edilmektedir 
  • Maydanoz, salatalık, dere otu, biber ve benzer ürünleri bol olarak tüketmelidir 
  • Haftanın 4 – 5 günü kendinize zaman ayırmalı ve 40 – 45 dakika spor yapılmalıdır. Yapılan spor hareketleri aynı türden oluşmamalı, farklı olmalıdır 
  • Akşam 7’den sonra bir şey yeme alışkanlığını bırakılmalıdır ve bu duruma dikkat edilmesi halinde, spor yapmaya ve su içmeye de özen gösterilmesiyle birlikte, zamanla kiloların azalmaya başladığı görülecektir 
  • Hamur işinden uzak durmak, kilo alınmasının önüne geçer

Yenilen yemeğin miktarına, dikkat edilmeli, mümkünse küçük porsiyon tercih edilerek, fazla yemek yemenin önüne geçilmelidir. Zayıflamak için ne yapılır sorusuna verilebilecek ve uygulanması halinde başarı sağlanacağı düşünülen öneri bol su içmek, haftanın 4-5 günü spor yapmak, geç saatte yemek yememek olacaktır. Aynı zamanda diğer yaşam yazılarımıza da göz atabilirsiniz :).

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap