1. Anasayfa
  2. Bilim

Korona Testi Nasıl Yapılır? 2021 Online Korona Testi


0

Korona Testi Nasıl Yapılır?

Çin’in Wuhan kentinde çıkmış olan Covid-19 virüsü mart ayında da bizim ülkemizde etkisini göstermiştir. Yavaş yavaş artan vakalar sebebi ile de insanlar herhangi bir belirtiye sahip oldukları zaman korona testi nasıl yapılır diye merak etmektedir. Ölümcül olan bu hastalığın testi çok basit bir işlem olsa da burunda ve de boğazda ağrılara neden olmaktadır.

Bu yazımıza bakmalısın: Maske Nasıl Takılmalı? Bilim İnsanları, %90 Koruması İçin Açıkladı

Ülkelere göre değişiklik gösterebilecek olan virüs testi, bizim ülkemizde RNA’ların incelenmesi ile yapılmaktadır. Virüs testi yapacak olan sağlık görevlisi öncelikli olarak kişinin hastalığının bulaşıcı etkisini yok etmek için koruyucu giysiler giymek zorundadır. Daha sonrasında da kişiye özel olarak kullanılacak olan test çubukları yardımı ile kişiden örnek alması gerekmektedir. Kişinin önce boğazından sonra da burnundan çubuk yardımı ile sürüntü örneği alınmaktadır.

Korona testinde kullanılan çubuklar yüksek önlemler ile laboratuvara götürülerek incelenmeye alınmaktadır. Daha sonrasında da olası hastadan alınan dokuları taşıyan çubuk incelenerek kişinin korona testinin pozitif mi yoksa negatif mi olduğunun sonuçlarına bakılıyor. Yaklaşık 1 gün sonra da kişiye test sonucu bildiriliyor.

ONLINE KORONA TESTI NASIL YAPILIR 1

Online Korona Testi

Vakaların yoğunluğu nedeniyle yaşanan test eksikleri ve azlığı sebebiyle son zamanlarda belirtiler taşınmadığı sürece kimseye yapılmamaktadır. Bu sebeple de insanlar herhangi bir boğaz ağrısı ya da öksürük gibi durumlarda telaşlanarak test yaptırmak isteyip, yaptıramamaktadır. Bu durumda da devlet tarafından geliştirilmiş olan online korona testi sayesinde korona belirtilerine göre kişiye test yaptırıp yaptırmaması gerektiği belirtilmektedir.

Bu sitede çıkan sonuç mutlak gerçeği vermemektedir sadece olası bir durumun belli olması sağlanmaktadır. Online korona testinde kişiye bazı bilgiler sorarak belirtilerin olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmaktadır. Yüksek ateş, öksürük, nefes almada zorlanma, nefes darlığı ya da eklem ağrıları gibi covid-19 virüsünün neden olduğu çeşitli belirtilerin listelenmesi sonucu testi yapacak kişiler kendilerinde olan belirtileri seçmelidir.

Daha sonrasında eğer bir risk yok ise site size bunu bildirmektedir. Eğer ki risk olduğu belirtiliyorsa korona testi yaptırabilirsiniz. Hemen hemen her hastanede yapılabilen korona testi genç yaşlı fark etmeksizin belirtisi olan herkese yapılabilmektedir.

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir