1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yanlışlıkla Gelen Parayı Harcadı, Hapse Girdi


0

Kayseri’de bulunan O.A. tanımadan ve haberi olmadan hesabına yatan 3 bin 500 lirayı harcadı ve 4 yıl 6 ay hapisle beraber 8 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Günümüzde artık zorunlu haline gelen mobil ve atm bankacılığı işlemi sayesinde elden teslim etmek yerine, en fazla 1 dakika içinde banka hesaplarına para aktarabiliyoruz. Bazen istemeden de olsa IBAN numaralarını veya hesap numaralarını yanlış girebiliyoruz. Bu durumdan dava edilmeden istifade eden belkide birçok şahıs var. Bu haberdeki kişi yanlışlıkla gelen parayı harcadı ve dava yedi. Sonuç olarak 4.5 yıl hapisle beraber 8 bin lira para cezası yedi.

Suç olduğunu bilmediğini açıkladı

atm 1

O.A. yanlışlıkla yatırılan 3500 TL için kimse aramadığı ve sormadığından dolayı parayı harcadığını iddia etti. Aynı zamanda Söz konusu şahıs “bu olayın suç olduğunu bilmiyordum.” cümlesiyle beraatini istedi.

Mahkeme kararına göre: “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık.” Suçundan dolayı, 4 yıl 6 ay hapis ve 8.000 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap