1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Sadri Alışık Kimdir, Ne Zaman Öldü?


0

İlk olarak 1944 yılında rol üstlenen Sadri Alışık, Türk tiyatro ve sinema tarihinin unutulmaz ismi haline geldi. Unutulmaz isim, bugün 96. doğum gününde ve yakınları ve birçok hayranı onu anıyor. Hatta Google, bu tarihi günü anasayfasında doodle adını verdiği görsel ile andı. Hal böyle olunca onu tanımayan kesim ve yeni nesil, Sadri Alışık Kimdir? Ne zaman ve neden öldü? Gibi soruların yanıtını aramakta.

Sadri Alışık Kimdir?

sadri alışık

Yaklaşık 189 filmde rol döndürmüş olan usta, 5 Nisan 1925 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde gözünü açtı. İsmi Mehmet Sadrettin Alışık olan tiyatrocuyu çoğumuz Sadri Alışık olarak tanıyoruz. Babası Rafet Alışık, kaptan mesleğine sahip olduğundan dolayı eve çok nadir gelebiliyordu. Bu sayede Sadri Alışık, daha çok annesi ile büyümüş oldu. Alışık’ın tiyatro hevesi çocukluk hayatında merhaba demişti. Mahallesindeki, çevresindeki arkadaşları sokakta futbol oynarken o okulda sahnelere çıkıyordu. Bunlarla yetinmeyip arkadaşlarına gösteri yapıyordu. Sadri, 6 yaşında gittiği sünnet düğününde Naşid Özcan’ın canlandırdığı tiyatroyu izleyerek tutkulandı. Aynı zamanda daha ilkokulda iken okulunda başrol oyuncusu olduğunu da söyleyelim.

Mehmet Sadrettin, İlkokul diplomasını aldıktan sonra İstanbul’da bulunan Cağaloğlu’na taşındılar. Sadri’nin ortaokula başlamasıyla beraber tiyatro aşkı da tekrar başlamış oldu. Heves tekrar geldi fakat, ne yazık ki okulunda tiyatro etkinlikleri bulunmuyordu. Ardından İstanbul Erkek Lisesine giderek lise hayatına başladı lakin lise hayatına son verdi. Böyle olunca Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne üye oldu.

Sanat için yaptığı resimler, hoşlandığı tiyatrolardan sonra Türk sinemasına adım attı. Sadri Alışık, ilk olarak 1944 tarihinde Günahsızlar adlı filmde rol aldı ve 1994’e kadar devam etti bu filmleri. Bu filmlerin yanı sıra Sadri, 1964 yılında başlanan Turist Ömer filminin başrolü olarak 1973’e kadar devam etti ve film Türk sinema tarihinin unutulmaz filmi olmayı başardı.

Sadri Alışık neden ve ne zaman öldü?

Unutulmaz oyuncu, karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ve kemik iliği hastasıydı. İyileşmesi için tedavi gören Alışık, tarih 18 Mart 1995’de doğduğu İstanbul’da gözlerini yumdu. Vefatında 69 yaşında olan oyuncunun, şuanda 96. yaş gününü anıyoruz.

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap