1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İstanbul Boğazı, İlk Kez Kışın Turkuaz Rengine Büründü


0

İstanbul Boğazı turkuaz rengine kış ayında ilk defa büründü. Prof. Dr. Hüseyin Toros ve ünlü Akademisyen Mustafa Öztürk’e göre boğazın turkuaza bürünmesi genellikle bahar aylarında yaşanılan bir durum ve ilk defa kış ayında yaşandığını açıkladı.

İstanbul boğazı turkuaz oldu

Meteoroloji mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros genellikle bahar ve yaz aylarında turkuaz rengine dönen İstanbul Boğazı’nın şiddetli yağış ve rüzgarın ardından kışın ortasında turkuaz rengine dönmesinin ilk defa görüldüğünü ve neden olduğunu açıkladı.

İstanbul Boğazı Neden Turkuaz Oldu?

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e göre genellikle bahar ve yaz aylarında oluşan bu olayın kış ayında oluşmasının sebebi, Karadeniz’den şiddetli rüzgarlar sayesinde gelen fitoplankton maddelerinin gelmesi ve hava durumunun güneşe açık olmasından kaynaklı güneşin fitoplankton maddelerine yansıması, boğazın turkuaz rengine bürünmesine yol açtı. Tek hücreli, sağlığa zararsız ve soluduğumuz oksijenin %50’sini üreten fitoplankton, suyun yüzeyini mavi renkle bürüyor.

İstanbul boğazı neden turkuaz oldu

“Endişeye kapılmaya gerek yok”

Prof. Dr. Hüseyin Toros ise fitoplankton ve güneş ışığının birleşmesi sonucu genellikle yaz ve bahar aylarında görülen turkuaz rengi kış ayında oluşması çok nadir olsa da korkulacak bir şey olmadığını hatta 1-2 yılda bir oluşması durumunda olumlu bir olay olduğunu dile getirdi. Ayrıca boğazın turkuaza bürünmesinin birkaç güne düzeleceğini de açıkladı.

Peki ya siz güzel boğaz manzarasında turkuaz rengi gözlerinizle gördünüz mü?. Yorumlara bekliyorum sizi.

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap