1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google ve Facebook Okyanus Dibine Kablolar Yerleştirerek İnternet Hızını Yükseltecek


0

Google ve Facebook şirketleri aralarında anlaşıp yeni bir projeye imza attılar. Söz konusu projede ABD’den Güneydoğu Asya’ya uzanan internet kabloları yerleştirilecek. Okyanusun dibine çekecekleri bu internet kabloları, internetin hızına güç katması bekleniyor. Aynı zamanda hedeflenen bu projelerin isimleri Echo ve Bifrost olduğunu da ekleyelim. Google ve Facebook okyanus!

Günümüzde internetin değeri o kadar artmış durumda ki, internetten önce ve sonra olarak 2 farklı devir var desek çokta sırıtmaz. İnternet Tüm bilgilere kolayca ulaşabilmemizi, video oyunları sayesinde eğlenmemizi ve birçok fatura gibi gerekli işlemleri tek tıkla yapabilmemize imkan sağlıyor. Lakin işe yaramasına karşın oldukça kötü zararlarını da unutmayalım.

Başyapıt şirketlerden olan Google ve Facebook, dünyada olmazsa olmaz haline gelen internet için büyük bir adım attılar. Bizlere gelen bilgiye göre ABD ile Güneydoğu Asya arasına iki adet internet kablosu çekilecek. Bu sayede internetin her yerde daha rahat çekmesi, hızının ve güvenliğinin artması hedefleniyor.

Google ve Facebook’tan “Echo” ve “Bifrost” adlı 2 Proje

denizaltı internet kablosu

Mark Zuckerberg’in kurduğu Facebook, okyanusun derinlerine döşenecek kablolar, Kuzey Amerika, Singapur ve Endonezya’yı birbirine bağlayacağını duyurdu. Yapacakları bu proje ile internet kapasitesi büyük bir oranda artacağını açıklayan üst kişiler, bunun için yasal bir onayın zorunlu olduğunu da belirtti.

thumbnail
Önerilen Yazı
Spotify Masaüstü Tasarımı Değişti – Yepyeni Spotify

Diğer taraftan açıklamalarını duyuran Google, “Echo” adlı projesine büyük yatırım yapacağını belirtti. Eğer bu proje tamamlanırsa, yüksek gecikmeye sahip bazı bölgelerde bu gecikme minimum seviyede olacak. Bunun en büyük yararı Google bulut depolama alanındaki hizmetler olacağını da söyleyebiliriz.

Bu arada şunları da belirtelim ki Echo ve Bifrost projelerinin ne zaman tamamlanacağına dair hiçbir resmi açıklama henüz yok. Şimdilik kesin olmasa da 2023 tarihinde kullanıma hazır olmasını istediklerini dile getirdiler. Peki ya siz bu proje hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçekten yararlı olacak mı? Aşağıda bulunan yorumlar kısmına hepinizi bekliyoruz.

Yazı Kaynakları
https://www.webtekno.com/google-facebook-abd-guneydogu-asya-okyanus-alti-internet-kablolari-h108131.html

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap