1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Apple, Almanya’ya 1,2 Milyar Dolar 5G Yatırımı Yapıyor


0

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dünyanın dört bir yanına yatırımlar yaparak hisse senedini katlamaya çalışıyor. Şirketin açıklamasına göre bu sefer de Almanya – Münih’e “Avrupa Silikon Çip Tasarım Merkezi” açacağını bildirdi. Apple Almanya yatırımı tam 1,2 Milyar Dolar.

Apple'ın almanya'ya kuracağı tesis

En çok iOS işletim sistemi ve Macbook laptoplar ile tanınan Apple, aynı zamanda 260 milyar dolarlık marka değeri ile en değerli marka unvanını korumakta. Şirketin kuracağı merkez, 5G ve kablosuz bağlantı teknolojileri konusuna araştırmalar yürüten Ar-Ge tesisi olacak.

Söz konusu şirket, açacakları Ar-Ge tesisi için önümüzdeki birkaç yıl içinde 1,2 Milyar dolar yatırım yapmayı kafaya koymuş durumda. Bu arada kuracakları tesis tamamı ile doğal enerji kaynaklarından oluşacağını da sizlere belirtelim.

Apple Almanya yatırımı ile yüzlerce kişi çalışacak

Dev şirket, Münih’de en gelişmiş mühendislik merkezlerinden birine sahip olduğu için çok avantajlı. Apple’ın kuracağı tesis 30 bin m2’lik alana sahip olacak. Bu arada haberlere göre, tesis, 2022 senesinin son aylarında çalışmaya müsait olacak.

Yatırım hakkında açıklamalarda bulunan Apple CEO’su Tim Cook, “5G teknolojisinin yeni sınırlarını ve dünyaya güç, hız ve bağlantı getiren yeni nesil teknolojilere kadar, Münih mühendislik ekiplerimizin keşfedeceği her şey için daha da fazla heyecanlanamazdım.” ifadelerini kullanandı. Ayrıca Münih’in kırk yıldır Apple’a ev sahipliği yaptığından dolayı Almanya’ya minnettar olduğunu da belirtti.

Sizler Apple’ın açacağı Ar-Ge tesisi için neler düşünüyorsunuz? Sizce yatırım başarılı olacak mı? Alt kısımdan değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar Hakkında

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yorum Yap