1. Anasayfa
  2. Gündem

Adobe’un Kurucu Ortağı Charles Geschke, 81 Yaşında Öldü


0

ABD Merkezli grafik – yazılım şirketi Adobe’un kurucu ortağı olan Charles Geschke, 81 yaşında öldü. Hayatını Adobe’ye adayan Geschke’yi birçoğumuz PDF‘in mucidi olarak tanıdık. PDF’in yanı sıra Photoshop, Premiere Pro gibi birçok Adobe programına büyük ölçüde katkısı oldu.

Günümüzdeki popüler şirketlerden bir tanesi olan Adobe, artık başyapıt haline gelmiş grafik tasarım & montaj programlarını bünyesinde barındırmakta. Söz konusu şirket, 1982 tarihinde Charles Geschke ve John Warnock tarafından Warnock’un garajında kuruldu. Şirket o zamanlarda o kadar değerliydi ki, Steve Jobs şirketin kurulduğu tarihte Adobe için tamı tamına 5 milyon dolar teklif etti. Lakin 2 ortak bu teklifi kabul etmeyip yollarına devam ettiler.

O günden bu yana birçok başarı alan şirket, geçen hafta teknoloji severleri üzecek haberi açıkladı. Adobe’un kurucu ortağı Charles Geschke, 81. yılını yaşarken geçtiğimiz cuma günü yaşamını yitirdi. Aynı zamanda açıklamalarda bulunan Adobe CEO’su Shantanu Narayen, ölüm ile ilgili derin bir üzüntü yaşadığını ve tüm teknoloji dünyasının bir kaybı olarak gördüğünü belirtti.

Adobe’un kurucu ortağı, değerli iş insanı Charles Geschke

Charles Geschke Öldü

Ünlü iş insanı Charles Geschke, Xerox Palo Alto şirketindeki iş arkadaşı John Warnock ile 1982 senesinde günümüzün popüler şirketi Adobe’u kurar. Peki ya kurulan bu şirketin isminin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? İsim, kurucu ortağı olan Warnock’un konakladığı evinin hemen arkasında bulunan bir dereden alınmıştır. Sağlam ikilinin ilk programı PostScript’di.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sadri Alışık Kimdir, Ne Zaman Öldü?

Son olarak, yıllardır ortak ve iyi bir dostu olan Warnock, yaptığı açıklamada “Daha iyi, daha sevimli ya da daha yetenekli bir iş otağına sahip olmayı asla hayal edemezdim. Hayatımızda Chuck’ın olması büyük bir boşluk bırakacak ve onu tanıyanların hepsi de benimle aynı fikirdedir” Dedi.

Makale yazarı ve öğrenci, aynı zamanda internet dünyasın da yer kazanmaya çalışan biri.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir